Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Rękodzieło siłą podbeskidzkich obszarów

25.06.2020

Operacja "Rękodzieło siłą podbeskidzkich obszarów" propaguje  rękodzieło związane z terenami górskimi. Podbeskidzie to teren w bliskim sąsiedztwie gór, gdzie obserwujemy wpływy górskiej przyrody i tradycji góralskich. Obszar Beskidów  jest niezwykły kulturowo, znany z mnogości technik rękodzielniczych, zamieszkiwany przez osoby mające wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Do najbardziej charakterystycznych technik rękodzielniczych należy tu bibułkarstwo, odwzorowujące kwitnące górskie łąki w postaci bibułkowych kwiatów. Niestety ta tradycyjna umiejętność może popaść w zapomnienie, dlatego istnieje potrzeba przekazania tej wiedzy oraz rozszerzenia jej na większy obszar. Techniką rękodzielniczą która doskonale łączy się z bibułkarstwem i stwarza mu większe możliwości rozwoju jest wikliniarstwo papierowe. Nawiązuje ono do tradycyjnego wikliniarstwa, jednak oparte jest na wykorzystaniu papieru, który w ten sposób poddany zostaje recyklingowi nadając rękodziełu proekokogiczny aspekt.

Operacja "Rękodzieło siłą podbeskidzkich obszarów"  przewiduje  przeszkolenie 2 grup po 20 osób  w  bibułkarstwie i wikliniarstwie papierowym w przystępnej, warsztatowej formie (każda grupa w obu technikach)

Głównym celem operacji jest rozpropagowanie tradycyjnej techniki rękodzielniczej jaką jest bibułkarstwo, by nie popadło w zapomnienie oraz połączenie go z wikliniarstwem papierowym -  nowszą, proekologiczną metodą rękodzielniczą.    Dzięki czemu będzie możliwe wykorzystanie zalet obu technik, co umożliwi zachowanie dziedzictwa kulturowego Beskidów i okolic, a także rozwój rękodzieła w szerszym zakresie i na większym obszarze.

Natychmiastowym efektem operacji będzie przeszkolenie w trakcie warsztatów 40 osób oraz pokazanie efektów zdobytych umiejętności rękodzielniczych poprzez prezentację powstałych prac w formie wystawy pod koniec warsztatów. Efektem długookresowym będzie aktywizacja uczestników do podjęcia działań w zakresie rękodzieła. Ponadto uczestnicy operacji będą chętni do dzielenia się wiedzą z innymi, wymiany doświadczeń, promocji rękodzieła na swoim terenie widząc szansę na dodatkowy dochód swojej okolicy. Obszary wiejskie dzięki współpracy wielu podmiotów mogą wzbogacić się o nowe ośrodki przedsiębiorczości wiejskiej w oparciu o istniejący potencjał (np. lokalne świetlice) lub mogą być zainicjowane zupełnie nowe formy przedsiębiorczości w oparciu o rękodzieło ludowe. Przyczyni się to do to rozwoju gospodarczego  obszarów wiejskich zlokalizowanych na południu województwa śląskiego (w sąsiedztwie Beskidów), popularyzacji tych technik rękodzielniczych na większym obszarze przeciwdziałając wyłączeniu społecznemu, sprzyjając proekologicznemu podejściu do recyklingu papieru, aktywizacji lokalnej społeczności oraz stworzy nowe możliwości rozwoju tych technik w oparciu o większy katalog produktów rękodzielniczych i nowe narzędzia promocji dzięki połączeniu tych dwóch metod.


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009