Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Stare i nowe smaki kuchni śląskiej – rolniczy handel detaliczny

10.07.2020

Śląska Izba Rolnicza – Partner KSOW, planuje w II połowie 2020 r. realizację operacji  pn. „Stare i nowe smaki kuchni śląskiej – rolniczy handel detaliczny”. Planuje się organizację konkursu w dwóch etapach: etap wstępny i etap wojewódzki (finał konkursu).

Grupę docelową operacji stanowić będą rolnicy zainteresowani przetwórstwem produktów rolnych, szczególnie w ramach możliwości jakie daje rolniczy handel detaliczny oraz  świadomi konsumenci, którym zależy, aby żywność, którą spożywają była dobrej jakości i pochodziła ze znanego im miejsca.

 Celem realizowanej operacji jest zwiększenie wiedzy środowisk obszarów wiejskich naszego województwa na temat możliwości legalnego przetwórstwa produktów z gospodarstwa oraz ich legalnej sprzedaży, a także zwiększenie wiedzy konsumentów na temat podaży tych produktów poprzez zorganizowanie konkursu na przetwory z owoców i warzyw,  potraw mięsnych, potraw z produktów zbożowych kuchni śląskiej, których celem będzie między innymi:

1. zebranie unikatowych, regionalnych, ale także nowych, interesujących przepisów kulinarnych   województwa śląskiego, 

2. zainteresowanie przetwórstwem żywności i sprzedażą tych produktów przez rolników z małych gospodarstw województwa śląskiego,

3. promowanie jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych, specyficznych dla województwa śląskiego,

4. promocja produktów wytwarzanych w gospodarstwach wśród potencjalnych klientów,

5. prezentacja tradycyjnych produktów i przetworów opartych o wieloletnią tradycję oraz nowych innowacyjnych bazujących na lokalnych produktach pochodzących z województwa śląskiego,

6. aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich,

7. wymiana wzajemnych doświadczeń w zakresie przepisów na potrawy nowe i tradycyjne,

8. budowa więzi wewnątrz społeczności lokalnych,

9. identyfikacja lokalnego dziedzictwa kulinarnego, które może służyć do budowy produktu turystycznego i lokalnej marki.

Przewidywanym efektem realizacji niniejszej operacji będzie: promocja produktów producentów biorących udział w konkursie, pogłębienie  wiedzy na temat możliwości sprzedaży przetworzonych produktów oraz ich walorów zdrowotnych, sposobu przygotowania, co docelowo zwiększy świadomość konsumentów i sprzedaż produktów przetwarzanych w gospodarstwach naszego województwa.

Produkty zgłoszone i biorące udział w konkursie na etapie wojewódzkim, a jednocześnie ich producenci będą mieli możliwość zaistnienia na rynku produktów oferowanych do sprzedaży przez gospodarstwa rolne naszego regionu, co przyczyni się do aktywizacji mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich, poprzez sprzedaż żywności przetworzonej, w tym również w przyszłości podejmowanie działalności gospodarczej, a więc także powstawanie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich naszego województwa.

Udział w konkursie stanowił będzie dla pozostałych uczestników doskonały przykład, że produkty, które od wielu pokoleń wytwarzane były w gospodarstwach domowych mogą być przedmiotem sprzedaży i źródłem uzyskiwania dodatkowego dochodu, nabierającego z czasem coraz większego znaczenia w ogólnych dochodach gospodarstwa. Praktyczny przykład zawsze działa najlepiej i jest bardziej przekonujący niż najlepiej przekazywana wiedza teoretyczna.

              


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009