Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” (operacja nr 39 Planu operacyjnego na lata KSOW 2016-2017)

10.08.2017

Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej „Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Weźmie w nim udział około 12 tys. osób. Celem Festiwalu Kultury Polskiej i Żydowskiej „XV Święto Ciulimu - Czulentu” Lelowskie Spotkania Kultur jest przybliżeniem historii, zwyczajów i kultury żydowskiej, a także pokazanie jak przenikały się w przeszłości kultura polska i żydowska, Jest nim również propagowanie idei dialogu, tolerancji, otwartości i przeciwdziałania antysemityzmowi. Ważnym celem szczegółowym jest propagowanie muzyki klezmerskiej oraz regionalnej potrawy ciulimu, która wywodzi się z tradycyjnej potrawy żydowskiej -czulentu. W trakcje festiwalu odbywają się koncerty muzyki klezmerskiej, w których można uczestniczyć tylko w niewielu miejscach w Polsce. Przewidujemy, że w tym roku weźmie udział 6 tys. osób.
Kolejnym celem szczegółowym festiwalu jest degustacja potraw kuchni regionalne i żydowskiej. Przygotowanie przez mieszkańców potraw regionalnych oraz ich degustacja podczas imprezy, będzie wspaniałą promocji gminy Lelów na terenie powiatu, województwa i kraju. Degustacja zostanie przygotowana na 500 osób. Organizacja Święta Ciulimu – Czulentu ma służyć promocji zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, do których należy również gmina Lelów. Zaangażowanie mieszkańców w przygotowanie imprezy przyczynia się do idei wspierania włączenia społecznego, a tym samym do ograniczenia ubóstwa i rozwoju na obszarach wiejskich. Mieszkańcy aktywnie włączają się w przygotowanie święta poprzez przygotowanie potrawy regionalnej –lelowskiego ciulimu, który jest sprzedawany na imprezie. Organizatorzy Święta angażując jak największą liczbę podmiotów do organizacji imprezy dążą tym samym do zwiększenia udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz obszarów wiejskich. 

 

 


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009