Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Informacja z wyjazdu studyjnego połączonego z organizacją spotkań informacyjnych z zakresu pszczelarstwa 22-25.10.2015r.

03.11.2015

Operacja została zrealizowana w terminie od dnia 22 października 2015 roku do 25 października 2015 roku. Celem realizacji operacji było ukazanie zwyczajów i tradycji w pszczelarstwie w zestawieniu z nowoczesnymi formami prowadzenia gospodarki pasiecznej z uwzględnieniem postaw ekologicznych w tej branży.

Udział w operacji wzięły 52 osoby, chętne do promowania innowacji w pszczelarstwie.

Program przedstawiał się następująco :

- dnia 22.10.2015 r. wyjazd z Katowic zakwaterowanie w hotelu w Krynicy, 

 - dnia 22.10.2015 r. odbył się wykład połączony z wyświetleniem filmu pt. ”Barcie i bartnictwo w Polsce “, nawiązujący do historii pszczelarstwa aż po dzień dzisiejszy.

- dnia 23.10.2015 r. nastąpił wyjazd do gospodarstwa pasiecznego “ Sądecki Bartnik” u pana Janusza Kasztelewicza, gdzie zwiedzono skansen pszczelarski, laboratorium badające jakość miodów, rozlewnię miodu oraz wysłuchano prelekcji na temat  znaczenia sprzętu pszczelarskiego w nowoczesnej gospodarce pasiecznej oraz zagrożeń egzystencji rodzin pszczelich, spowodowanej chorobami wirusowymi.

- dnia 24.10.2015 r. w gospodarstwie pszczelarskim “ Barć “ w Kamiannej u pana Jacka Nowaka zapoznano się w praktyce z funkcjonowaniem pasieki oraz pracowni pasiecznej z uwzględnieniem postaw ekologicznych tej branży, a prelekcja ukazała dobre praktyki pszczelarskie w zakresie związanym z rozwojem obszarów wiejskich.

- dnia 25.10.2015 r. odbyło się spotkanie informujące o wykorzystaniu późnych  pożytków pszczelich, o optymalnym przygotowaniu rodzin pszczelich do zimowli i znaczeniu pszczoły miodnej dla ekosystemu, prowadzone przez Zbigniewa Binko.

- przyjazd do Katowic - godz. 17.00.

Partnerem operacji było PGL LP Nadleśnictwo Katowice, które wniosło pomoc przy organizacji wyjazdu studyjnego.

Dzięki wyjazdowi studyjnemu uczestnicy będą mogli wprowadzić nowoczesne rozwiązania techniczne do swoich pasiek, połączone z zastosowaniem dobrych praktyk w pszczelarstwie i promocją postaw ekologicznych, jak również będą dzielić się pozyskanymi doświadczeniami z innymi pszczelarzami ze swojego terenu.

Zadania planowane do realizacji w ramach operacji zostały w pełni wykonane.

 


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009