Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Sprawozdanie z V Wojewódzkiej Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich

10.11.2015

W sobotę 7 listopada 2015 r. odbyła się V Wojewódzka Spartakiada Kół Gospodyń Wiejskich pt. Jak sie downi na dziedzinie bawióno”. W rywalizacji wzięło udział aż 20 drużyn KGW z województwa śląskiego i części Małopolski, z 5 powiatów i 14 gmin. Impreza miała na celu prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych a także innego dorobku kulturowego KGW. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek, bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom i kibicom - wspaniałą zabawę i integrację środowiska lokalnego.

Panie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które miały m.in. przypomnieć, „Jak sie downi na dziedzinie bawióno”. Były więc: humorystyczna prezentacja drużyny, bieg z jajkiem na łyżce, bieg na nartach trzyosobowych, strzały na bramkę z zawiązanymi oczami, skoki na piłce, sztafeta w „tunelu”, rzut kapeluszem na odległość, jazda na rowerkach tzw. „góralkach” oraz „zabawa z owcami”. Dodatkową konkurencją o nagrodę specjalną (tort), był wyścig w parach połączony z gaszeniem świeczek na tortach-atrapach. Drużyny startowały w 6-osobowych składach (plus dwie rezerwowe), złożonych z pań, które są członkami KGW. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów – były więc zielone żabki, krasnoludki, tancerki i inne zabawne charakteryzacje. Do walki o puchar Burmistrza Wisły, który pełnił patronat honorowy, zagrzewała panie wspaniała publiczność. Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje okazało się, że 1. miejsce i tytuł mistrza V Wojewódzkiej Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich wywalczył zespół KGW Zaborze gm. Chybie. Na drugiej pozycji podium uplasowało się KGW Leśna gm. Lipowa (pow. żywiecki), zaś trzecie miejsce zdobyła reprezentacja gospodarzy z KGW Wisła Głębce. Każda ze startujących zawodniczek otrzymała pamiątkowy medal, a drużyna dyplom. Nagroda specjalna, czyli okazjonalny tort za konkurencję dodatkową zdobyły egzekwo – KGW Zbytków i KGW Zaborze. Imprezę profesjonalnie prowadziła i przewodniczyła sędziowskiemu Jury  Maria Bujok, zagrzewając panie z KGW do sportowej rywalizacji oraz wspaniałej zabawy, zaś pracownicy Wiślańskiego Centrum Kultury zapewnili pełną obsługę i pomoc techniczną. Spartakiadzie towarzyszył „olimpijski” znicz, olimpijski przemarsz wszystkich drużyn prowadzony przez maskotkę Wisły – „Wiślaczka” oraz wspólny śpiew „We are the champions”. Panie z KGW Wisła Głębce, Dzięgielów, Zwardoń, Sól, Juszczyn i Bujaków przygotowały stoiska w pięknym rękodziełem, a także zadbały o podniebienia uczestników i gości, serwując pyszne ciasta i kanapki. 

V Spartakiada w Wiśle odbyła się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.  Działanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

 


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009