Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„ Przykład nowoczesnych działań krajów nadbałtyckich w zakresie przedsiębiorczości, inspiracją dla innowacyjnego myślenia i działania młodzieży”

17.11.2015

„ Przykład nowoczesnych działań krajów nadbałtyckich w zakresie przedsiębiorczości, inspiracją dla innowacyjnego myślenia i działania młodzieży”-

Wyjazd studyjny: Szwecja, Finlandia, Łotwa w dniach 03-10 listopada 2015 r.

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie w ramach Planu Operacyjnego na lata 2014-2015 Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Śląskiego  zorganizował w dniach 3-10 listopada 2015 r. wyjazd studyjny na teren krajów nadbałtyckich: Szwecja, Finlandia, Łotwa. W wyjeździe uczestniczyli młodzi rolnicy, przedstawiciele instytucji młodzieżowych, instytucji i podmiotów działających na rzecz młodzieży wiejskiej, przedsiębiorców rolnych działających na obszarach wiejskich z województwa śląskiego do 40 roku życia.

Celem wyjazdu była aktywizacja podmiotów zaangażowanych lub potencjalnie mogących zaangażować się w rozwój obszarów wiejskich, w szczególności poprzez poznanie przykładów dobrych praktyk, innowacyjnych projektów zrealizowanych w ramach PROW 2007-2013 w innych regionach Europy. Wyjazd pozwolił na podniesienie wiedzy i wymianę doświadczeń uczestników w zakresie projektów unijnych oraz z zakresu rozwoju przedsiębiorczości w krajach nadbałtyckich ponadto uczestnicy wyjazdu mieli możliwość poznania kultury, zwyczajów i tradycji w krajach z regionu „ Morza Bałtyckiego”.

Cel operacji został osiągnięty poprzez podniesienie wiedzy zdobytej przez uczestników wyjazdu na seminariach odbywających się w wizytujących krajach: w Szwecji, Finlandii, Łotwie. We wszystkich  krajach na seminariach były przekazywane informacje nt. funkcjonowania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez szereg rozległych tematów m.in. na temat:

- Młodych przedsiębiorców na terenach wiejskich, innowacyjnych rozwiązań na obszarach wiejskich z zakresu rozwoju przedsiębiorczości.

- Aktualnej sytuacji przedsiębiorców na obszarach wiejskich ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży .

- Uwarunkowania lokalne oraz transfer innowacyjnych rozwiązań w zakresie przedsiębiorczości w poszczególnych krajach oraz transfer wiedzy w tym zakresie 

- Wsparcie krajowe oraz europejskie dla rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich

 W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznali się ze sposobem realizacji i funkcjonowania projektów zrealizowanych za pomocą EFRROW oraz zagadnień związanych z funkcjonowaniem  polityki na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, z pomocą przekazywaną dla młodych ludzi z obszarów wiejskich, którzy chcą realizować pomysły na rzecz rozwoju przedsiębiorczości.

Bezpośredni kontakt z osobami prowadzącymi seminaria, którzy od lat są zaangażowani w politykę na rzecz rozwoju obszarów wiejskich , w politykę dla młodych ludzi przyczynił się do zrealizowania celów operacji.

Poznanie przykładów dobrych praktyk w krajach nadbałtyckich, przyczyniło się  do większego zaangażowania w rozwój obszarów wiejskich w szczególności poprzez poznanie innowacyjnych pomysłów realizowanych przez młodych rolników oraz młodzież mieszkającą na obszarach wiejskich. Ponadto uczestnicy mieli możliwość poznania kultury, zwyczajów, tradycji rodzinnych w krajach Szwecji, Finlandii i Łotwy.


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009