Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

śląskie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Tłumy na Mszańskich Smakach Jesieni”

01.12.2015

Promowanie włączenia społecznego, zmniejszenia ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego w Gminie Mszana było celem operacji realizowanej
w listopadzie br. w Gminie Mszana. Projekt pn. „Mszańskie smaki jesieni-promocja zrównoważonego rozwoju w Gminie Mszana” został wybrany do realizacji w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Województwa Śląskiego.

W ramach projektu zorganizowano w dniu 11.11.2015 w Parku Aktywnej Rekreacji w Mszanie imprezę plenerową, która przyciągnęła tłumy mieszkańców Gminy Mszana w różnym wieku, a dzięki emisji spotu radiowego w lokalnej rozgłośni radiowej, również mieszkańców okolicznych wsi. Impreza ta  była okazją do  zwiększenia świadomości młodzieży w zakresie tradycji i zwyczajów wsi, oraz okazją do promowania zdrowego, aktywnego trybu życia w swojej miejscowości. Impreza mimo listopadowej aury okazała się ogromnym sukcesem, dzięki wynajęciu ogrzewanej hali, w której odbyły się warsztaty tradycji regionalnych i gotowania potraw lokalnych, pokazy rękodzielnicze lokalnych grup twórczych, prezentacja działalności osób niepełnosprawnych Ośrodka wsparcia św. Hiacynta i Franciszek. Warsztaty i pokazy były okazją do zdobycia wiedzy i umiejętności oraz nabycia nowych kwalifikacji w oparciu
o tradycje związane z polską wsią. Realizacja projektu, wykorzystująca działalność lokalnych kół twórczych, propagujących aktywność kobiet w życiu społecznym i zawodowym poprzez rękodzieło, kultywowanie folkloru, propagowanie zdrowego, aktywnego trybu życia, pomogła kobietom dostrzec nowe możliwości i korzyści z podnoszenia swoich kwalifikacji. Obecność Ośrodka Wsparcia była okazją do integracji społecznej osób niepełnosprawnych i włączenia społecznego.

W ramach warsztatów tradycji regionalnych zostały zaprezentowane rzemiosła takie jak wikliniarstwo i garncarstwo, które nie są charakterystycznymi rzemiosłami dla Gminy Mszana, ale dzięki warsztatom regionalnym stały się przedmiotem zainteresowania mieszkańców, a tym samym źródłem nowych inicjatyw w zakresie rozwoju technik rękodzielniczych.

Mieszkańcy mieli również szansę uzyskać informacje na temat możliwości uzyskania dofinansowania w ramach PROW 2014-2020 dzięki obecności Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich z Rybnika.

Integracja mieszkańców nastąpiła również poprzez wspólną zabawę. W trakcie imprezy plenerowej zorganizowano konkursy z nagrodami: „rodzinne deptanie kapusty” i  „kasztanowe ludki” (konkurs dla dzieci). Pobyt na warsztatach umilały występy zespołów regionalnych, które poprzez rodzaj prezentowanej muzyki przyczyniły się do osiągnięcia celu operacji jakim była potrzeba zainteresowania młodego pokolenia lokalnym folklorem, zwyczajami
i tradycjami, oraz budowanie pozytywnego wizerunku wsi jako miejsca do życia, pracy i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu.

W trakcie imprezy rozdano też gadżety promocyjne i poinformowano kilkakrotnie ze sceny o źródle finansowania projektu, a także zaprezentowano baner promujący całą operację. Wśród uczestników warsztatów przeprowadzono ankietę badającą poziom zadowolenia z otrzymanego wsparcia. Ankietyzacja wykazała jednoznacznie, że uczestnicy są bardzo zadowoleni z pokazów
i warsztatów, dzięki którym nabyli nowe umiejętności i wiedzę.
W ramach projektu pod koniec listopada została wydana książka kucharska
z potrawami lokalnymi oraz folder promujący lokalną przedsiębiorczość
w Gminie Mszana. Celem pierwszej publikacji było zapoznanie się mieszkańców z tradycyjną kuchnią regionu. Wydanie folderu promującego lokalną przedsiębiorczość miało na celu rozwój postaw przedsiębiorczych wśród ludzi młodych, poprzez ukazanie przykładów dobrych praktyk w zakresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na wsi.
Ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców Gminy Mszana, oraz okolicznych wsi wydanymi książkami, planowany jest dodruk obu pozycji.

Szacuje się, że w warsztatach wzięło udział ponad 500 osób, co znacznie przewyższa zaplanowany do osiągnięcia wskaźnik realizacji operacji.

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa

Sonda

Czy jesteś zainteresowany współpracą z SR KSOW Województwa Śląskiego?


     


 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009