|

Zapraszamy na Śląskie Święto Karpia w Pawłowicach

Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj”, Gmina Pawłowice i Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zapraszają  na Śląskie Święto Karpia.

Impreza odbędzie się w sobotę, 25 września br., na placu przy Urzędzie Gminy w Pawłowicach. Już od godziny 9.00 będzie można obserwować zmagania uczniów szkół gastronomicznych walczących w Mistrzostwach w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych, a przy okazji zrobić zakupy na stoiskach wystawców z produktami regionalnymi i rękodziełem. Choć hasłem przewodnim jest karp, kupić będzie można również inne gatunki, a oprócz ryb będą m.in. sery, miody, wyroby z lawendy, produkty z Uzdrowiska w Goczałkowicach-Zdroju i lokalne wina. 

Swoje stanowiska będą mieć również różne organizacje i instytucje. Na placu pojawi się basen pokazowy z różnymi gatunkami ryb żyjącymi w naszych stawach przygotowane przez Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, co powinno być nie lada atrakcją szczególnie dla najmłodszych uczestników imprezy. Dzieci będą mogły też wziąć udział w konkursie plastycznym ”Taaaka ryba” z nagrodami.

Stowarzyszenie „Żabi Kraj” zorganizuje dla wszystkich chętnych konkurs wiedzy o rybactwie z drobnymi upominkami za prawidłową odpowiedź, a Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju będzie pokazywało, jak tłoczy się olej rzepakowy i rozdawało upominki. Na stoisku będą też udzielane bezpłatne porady dietetyczne i będzie można dokonać pomiaru składu ciała.

Na rynku stanie patelnia polowa o prawie dwóch metrach średnicy, w której na żywym ogniu będzie przygotowywane rybne danie dla odwiedzających święto. Degustacja zaplanowana jest na godzinę 15.00, a tuż przed nią, o 14.45 dr Henryk Białowąs, członek Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” opowie o historii najpopularniejszej ryby w regionie – o karpiu. Czas będą nam umilać zespoły regionalne, a na zakończenie imprezy, już po ogłoszeniu wyników w konkursie kulinarnym i plastycznym, przed publicznością wystąpi zespół Happy Jędrowski Show.

Podczas Śląskiego Święta Karpia będzie również możliwość skorzystania z mobilnego punktu szczepień zlokalizowanego w Sali Ślubów Urzędu Gminy.

Zapraszamy do Pawłowic! Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie.

Plakat z programem

PLIKI DO POBRANIA