Beskidzkie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Kształcenia Ludności jest organizatorem operacji pt. „Gospodarka pasieczna - wyzwania i oczekiwania stawiane współcześnie” realizowanej w formie wyjazdu studyjnego w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023.
Celem operacji będzie poszerzenie dotychczasowej posiadanej wiedzy, wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie prowadzonej gospodarki pasiecznej, w tym nowych rozwiązań na terenach wiejskich wśród uczestników operacji, w tym pszczelarzy i przedstawicieli instytucji okołorolniczych z terenu Województwa Śląskiego poprzez udział w wyjeździe studyjnym. Uczestnicy operacji będą mieli możliwość poznania dobrych praktyk, kreatywnych, niekonwencjonalnych sposobów prowadzenia gospodarki pasiecznej, a co za tym idzie możliwości wykorzystania potencjału lokalnego i walorów turystycznych regionu na przykładzie działań zrealizowanych przez pszczelarzy z terenu Mazowsza, Ziemi Łęczyckiej i terenów sąsiadujących. Realizacja operacji jest odpowiedzią na zidentyfikowany lokalnie na terenie Województwa Śląskiego problem, którym jest brak nowych kierunków rozwoju pszczelarstwa na terenach wiejskich, co ogranicza możliwości wykorzystania potencjału lokalnego i walorów turystycznych regionu na których prowadzona jest gospodarka pasieczna. Dzięki realizacji operacji, w tym wykładów, warsztatów, wizyt, uczestnicy wyjazdu studyjnego uzyskają niezbędną wiedzę nie tylko teoretyczną ale i praktyczną dotyczącą nowych rozwiązań również niekonwencjonalnych w zakresie prowadzenia gospodarki pasiecznej możliwych do wykorzystania zarówno w małych jak i większych pasiekach. Uczestnicy wyjazdu studyjnego będą mieli również możliwość poznania i uzyskania wiedzy teoretycznej jak i praktycznej dot. możliwości podejmowania współpracy z lokalnymi instytucjami i ośrodkami, możliwościami poszerzania oferty gospodarstwa pasiecznego, w tym wykorzystywania lokalnego potencjału w budowaniu swojej własnej marki mającej bezpośredni wpływ na rozwój pszczelarstwa na terenach wiejskich. Ważnym aspektem będzie uzyskanie wiedzy na temat sposobów wykorzystywania nowych, przyjaznych środowisku sposobów zwalczania i profilaktyki chorób pszczół, m.in. warrozy, powodujących utratę możliwości pozyskania produktów pszczelich, części rodzin pszczelich, a nierzadko całości pasieki.
Efektem realizacji operacji będzie wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami wyjazdu studyjnego i zaplanowanych w jego ramach wykładów, warsztatów, pokazów: z tematyki dot. nowych niekonwencjonalnych rozwiązań w zakresie prowadzonej gospodarki pasiecznej na terenach wiejskich oraz nowych a zarazem przyjaznych dla środowiska sposobów ochrony rodzin pszczelich przed chorobami pszczół w tym zagadnienia dot. doboru ras pszczół do hodowli pod kątem ich odporności na choroby, pozyskiwania produktów pszczelich, poszerzenie oferty gospodarstw pasiecznych o produkty zarówno te konwencjonalne miód, pyłek jak i produkty niekonwencjonalne.