|

Sprawozdanie z realizacji kompleksowej organizacji wyjazdu studyjnego do Portugalii

 W dniach 14-18.10.2024 r. Jednostka Regionalna KSOW w województwie śląskim zorganizowała 5-dniowy wyjazd studyjny do Portugalii (Porto) dla 25 osób.

Celem wyjazdu był wzrost świadomości mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie przedsięwzięć mających wpływ na rozwój  obszarów wiejskich. Wyjazd studyjny służył upowszechnianiu wiedzy o rozwiązaniach wpływających na polepszenie warunków i jakości życia na obszarach wiejskich a także umożliwił przeniesienie dobrych praktyk z innych regionów w zakresie  m.in. przedsiębiorczości, agroturystyki, produktu regionalnego.

Uczestnikami wyjazdu byli przedsiębiorcy, rolnicy, przedstawiciele instytucji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, przedstawiciele UMWŚ.

W trakcie wyjazdu studyjnego uczestnicy mogli zobaczyć Quinta das Carvalhas, malowniczą winnicę położona w sercu regionu Douro, znanego z produkcji wina porto. Obejmuje ona całe wzgórze z widokiem na rzekę. Dziedzictwo winiarskie obejmuje prawie stuletnie winnice w których występuje duża ilość obecnie rzadkich odmian. Grupa poznała nie tylko techniki produkcji wina, ale także bogatą historię i kulturę regionu Douro. Spotkanie miało na celu poznanie tradycji winiarskich, procesów produkcji oraz piękna otaczającej przyrody.

Następnie grupa przejechała na farme w Quinta Terra Viva , która znajduje się pośrodku zielonych krajobrazów doliny rzeki Ovil w Baiao. To ekologiczna farma, która specjalizuje się w uprawie warzyw, promując zrównoważone metody rolnictwa. Uczestnicy poznali praktyki zrównoważonego rolnictwa oraz pasję właściciela do ekologicznej produkcji. To miejsce z pewnością zasługuje na uwagę wszystkich miłośników zdrowej żywności i ekologicznych praktyk. Celem tej wizyty było zapoznanie się z  praktykami ekologicznymi oraz poznanie różnorodności upraw. Grupa zwiedziła również nowoczesne gospodarstwo zajmujące się ekologiczną produkcją owoców, głównie malin, w regionie Marco de Canaveses. Kolejnym punktem była wizyta w The Chocolate Story, która miała na celu odkrycie tajników wytwarzania czekolady oraz poznanie historii tego wyjątkowego przysmaku. Został tam przedstawiony proces produkcji czekolady, ale również jej kulturowe znaczenie. Odbyła się degustacja kilku rodzajów czekolady mianowicie czekolady mlecznej, gorzkiej oraz białej, a także czekolady z dodatkami, takimi jak orzechy i owoce.

Następnie po przybyciu do Casa do Xine odbyło się spotkanie z Belmiro Barbosa, który wprowadził w tematykę działalności oraz misji miejsca. Opowiedział o historii Casa do Xine oraz o projektach, które są realizowane w ramach wspierania lokalnej kultury oraz turystyki miejsca.

Casa do Xine to centrum kulturalne, które ma na celu promowanie lokalnej kultury, sztuki oraz tradycji. Znajduję się tam wioska zachowana, która została odzyskana dzięki Funduszom Europejskim. Wiejski dom Casa Valxisto gdzie znajduje się małe gospodarstwo rolne ze zwierzętami i mała plantacja rolna, mianowicie borówek.

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Quinta das Arcas, gdzie grupa została przyjęta przez Josué Costa. Została tam przedstawiona historia winnicy, która sięga lat 90-tych XX wieku. Przewodnik omówił praktyki agrotechniczne stosowane w Quinta das Arcas, w tym podejście do zrównoważonego rolnictwa, które łączy tradycyjne metody z nowoczesnymi technologiami, w celu maksymalizacji jakości winogron. Kolejnym punktem programu była wizyta w piwnicy winiarskiej, gdzie zaprezentowano proces produkcji wina. Omówiono etapy takie jak fermentacja, dojrzewanie oraz bottling. Zwrócono szczególną uwagę na użycie dębowych beczek do leżakowania win, co wpływa na ich ostateczny smak i aromat.

Dzięki organizacji wyjazdu studyjnego uczestnicy mogli zapoznać się z pomysłami, które zostały zrealizowane oraz rozwiązaniami w zakresie  m.in. przedsiębiorczości, agroturystyki, produktu regionalnego i są możliwe do stosowania i wspierają szeroko rozumiany rozwój obszarów wiejskich.