|

Sprawozdanie z wyjazdu stydyjnego do województwa łódzkiego

W dniach 5-8 września 2024 roku Jednostka Regionalna KSOW w województwie śląskim zorganizowała wyjazd studyjny do województwa łódzkiego. Celem wyjazdu było poszerzenie posiadanej wiedzy oraz wymiana doświadczeń i dobrych praktyk  w zakresie kreatywnych, niekonwencjonalnych sposobów prowadzenie gospodarki pasiecznej, możliwych do wykorzystania zarówno w małych jak i większych pasiekach, wśród uczestników wyjazdu. Uczestnikami wyjazdu studyjnego byli pszczelarze oraz przedstawiciele instytucji okołorolniczych współpracujących ze środowiskiem pszczelarskim, w sumie 40 osób.

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy wizytowali 4 pasieki z terenu województwa łódzkiego, w tym: pasiekę w Lutomiersku, która wykorzystuje niekonwencjonalne metody zapobiegania i zwalczania warrozy, "Pasiekę pod lasem" w miejscowości Słowak, która jest pasieką prowadzoną na snozach oraz pasiekę w Lipce, położoną na skraju Krajobrazowego Parku Wzniesień Łódzkich i „Pasiekę z Tradycjami” w miejscowości Sędziejowice, która jest pasieką wędrowną posiadającą ok. 700 rodzin pszczelich. Wizyty w tych pasiekach umożliwiły uczestnikom wyjazdu m.in. zapoznanie się z dobrymi praktykami  w zakresie kreatywnych, niekonwencjonalnych sposobów prowadzenie gospodarki pasiecznej.

Uczestnicy wyjazdu spotkali się także z przedstawicielami Wojewódzkiego  Związku Pszczelarzy w Łodzi oraz uczestniczyli w XL Ogólnopolskich Dni Pszczelarza  w Rogowie. Podczas spotkania z przedstawicielami Wojewódzkiego  Związku Pszczelarzy w Łodzi omówiono możliwości poszerzenia oferty gospodarstwa pasiecznego, sprzedaż miodu i pozostałych produktów pszczelich od lokalnych producentów, wykorzystanie lokalnego potencjału w postaci gospodarki pasiecznej jako waloru turystycznego na przykładzie dobrych praktyk. Ponadto uczestnicy wyjazdu pozyskali informacje na temat miodów tradycyjnych Ziemi Łódzkiej wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Woj. Łódzkiego oraz gospodarki pasiecznej na Ziemi Łódzkiej i postrzegania jej jako waloru turystycznego regionu. Natomiast podczas XL Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Rogowie uczestnicy wyjazdu poszerzyli posiadaną wiedzę na specjalnie dla nich zorganizowanych wykładach: „Metody oceny zdrowotności rodziny pszczelej w tym metody oceny zdrowotności pszczół na podstawie m.in. osypu zimowego„ oraz „Poprawa kondycji pszczół  i rodziny pszczelej,  a suplementacja diety i zabiegi gospodarki pa siecznej".